Az elsózott ételek javításának fortélya

Az elsózott ételek javításának fortélya
Ha túl sós lett egy étel, ne dobd ki egyszerre! Próbáld meg kijavítani.

„Elsóztam az ételt, most mit tegyek?” – ha volt már olyan, hogy kétségbe estél a konyhában egy elrontott étel miatt, akkor érdemes ezt a tippcsokrot végigolvasnod, mert megmutatom, hogy az elsózott ételek javítása könnyedén megoldható.

Most okoskodhatnék, hogy megmondtam többször is: inkább legyen sótlan az étel és utána sózza az, akinek az az ízlése. De neked, ha ezt az írást olvasod nem okoskodásra van szükséged, hanem konkrét tippekre, amivel megmentheted az ételedet.

Egy pillanatra álljunk meg! Miért sóztad el az ételt? Lehet, hogy a konyhai mértékegység átváltás okozott gondot? Adok egy kis segítséget, hogy ez többé ne forduljon elő:

Az alábbi ötleteket elsősorban elsózott levesek, pörköltek, főzelékek és hasonlók esetében tudod hasznosítani. Kezdjük:

Hasznos tippek az elsózott ételek feljavítására

Még a legnagyobb odafigyelés mellett, a tapasztalt háziasszonyoknál is előfordulhat, hogy elsózzák az ételt. Ha Te is így jártál, ne ess pánikba: mentsd meg az ételt az alábbi tippek valamelyikével:

Van akinek nem a sótartó használatakor, hanem a borsozás során remeg meg a keze és szinte ehetetlenné borsozza az ételét. Ha Te is így jártál, akkor nézd meg hogyan kell a túl borsos ételeket megmenteni.

Az első tippem a hígítás, ami leveseknél, pörkölteknél vagy főzelékeknél válhat be. A levesekhez, pörköltekhez önthetsz vizet, van amikor egy kevés is elég, hogy csillapítsa a sós ízt. Tejes, tejszínes, tejfölös ételekhez természetesen tejet önts. Ha nagyobb a baj, akkor vegyél ki levet az ételből, pótold vízzel és fűszerezd újra. Sót ne tegyél bele és arra is vigyáz, hogy a fűszer keverékek nagy része sós!

A tojásfehérjés módszer a második tippem. Verd fel a tojásfehérjét habbá és ezt tedd a túlsózott levesbe. Várd meg míg megkocsonyásodik a hab, majd szedd ki a levesből. A tojásfehérje főzés közben valamennyit magába szív a felesleges sóból.

Segíthet az adagok növelése – ez már a harmadik tipp. Ha kezdetben négy emberre főztél volna, de elsóztad az ételt, akkor növeld minden alapanyag mennyiségét – kivéve a sóét. Ezt van amikor megteheted főzés közben, de van, amikor ugyan azt az ételt még egyszer el kell készítened és a végén összekeverned a sós és a sótlan adagot. Még mindig jobb, mint kidobni az elsózott ételt!

Közismert a krumplis módszer az elsózott ételek javítására. Hámozd meg a krumplit, vágd több darabba és tedd a levesbe, pörköltbe. Kb.: 10 percig főzd a lében, majd vedd ki. A krumpli is képes valamennyire csökkenteni az ételek sósságát.

Az almaecet és kristálycukor párosa az ötödik tippem ahhoz, hogy megments az elsózott ételedet. Az almaecetből elég pár csepp, ehhez egy kanálban annyi kristálycukrot keverj, hogy kétszeres mennyiséget kapj, majd add az ételhez.

Végezetül jöjjön a mindig kéznél lévő szódabikarbóna. Ebből elég egy késhegynyi az étel sósságának mérsékléséhez. Ez olyan kevés, hogy az ízek között nem is lehet majd felfedezni.

Mit tegyek, ha elsóztam az ételt?

Először is ne ess kétségbe, próbáld az ételt megmenteni. Időt is és pénzt is spórolsz vele ha sikerül, hisz nem kell az elrontott ételt kidobni és nem kell új kaját készíteni. Az alábbi felsorolásban összefoglaltam neked, hogyan lehetséges az elsózott ételek javítása:

  • hígítással,
  • mennyiség növelésével,
  • tojásfehérjével,
  • krumplival,
  • almaecettel és cukorral, végül
  • szódabikarbónával.

Remélem tudtam számodra is hasznos tippeket adni, de abban is bízom, hogy ezeket a tippeket sosem kell a gyakorlatban kipróbálnod, azaz nem sózod el az ételt.


Ha tetszett az írásom, kérlek oszd meg a közösségi oldaladon, had ismerjék meg a barátaid is!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

1 × három =

Ugrás a tetejére