A konyhai gőzöktől zsíros, ragadós felület tisztítása nem egyszerű feladat. A bolti vegyszerek nem mindig segítenek. És ki tudja mi van bennük? Viszont a konyhabútor tisztítása akár házilag készített szerekkel is megoldható!
Persze jó lenne tudni, hogy milyen szereket kell elkészíteni házilag a konyha teljes kipucolásához. A jó hírem az, hogy pont erről fogok beszélni ebben az írásban!
Most figyelj! Itt megtudhatod, hogy a konyhabútor takarítás házilag nem az ördögtől való! Bemutatom a módszereket, melyekkel megszabadulhatsz minden zsíros, ragacsos kosztól. Azt azonban hangsúlyoznom kell, hogy óvatosan bánj a felületekkel, nehogy kárt tegyél bennük akár súrolással, akár valamilyen vegyszerrel.
Kezdjük!
Jöjjenek a konyhabútor tisztítás praktikái!
Hogy valami elképzelésed legyen miről is szól ez az útmutató: először átvesszük azt, hogy milyen sorrendben érdemes a takarítást elkezdeni, majd kitérünk az egyes házi szerekre külön-külön.
A konyhabútor takarítási praktikák közül természetesen a fa konyhabútor tisztítása lesz a téma.
Mert a konyhában minden bútor fából van, vagy valamilyen más faalapanyagból (faforgácslap, laminált lap, stb.).
Most jön a legjobb rész, a házilag könnyedén megoldható praktikákkal. Először is lássuk, milyen bútorokról van szó?
Konyhaszekrény szerintem minden konyhában van, ezen kívül vannak polcok, asztal és székek. Utóbbiak lehetnek kárpitos étkezőszékek, vagy egyszerűbb, fából készített székek.
Kezd mindig azzal a bútorral a tisztítást, ami a legmagasabban van. Fentről haladj lefele. Ez egyértelműnek tűnik, mégis van olyan, aki nem tartja be ezt a szabályt. Fényesre mossa a konyha kövét, majd lesöpri a port a konyhaszekrény tetejéről…
Ha tényleg tisztaságot szeretnél a konyhában, akkor a szekrényeket és a polcokat ki kell pakolnod, ezt nem úszod meg. Az edényeket, befőtteket, át kell törölgetned, mert ha úgy teszed vissza a bútorba ahogy kivetted, akkor összepiszkolod a szépen kitakarított bútorodat.
Hogy kell a zsíros szennyeződést a konyhai fabútorról lepucolni?
Ahhoz, hogy könnyű dolgod legyen, a konyhabútorokat gyakran kell törölgetned. Így megakadályozod, hogy a zsíros szennyeződés erősen rátapadjon a felületre. Gyakori takarításnál elég lehet egy gyengén mosószeres vízbe mártott szivacs, majd a tiszta felület szárazra törlése puha ronggyal.
A fényes konyhabútor tisztítása során azt mindenképp tartsd szem előtt, hogy a felülete könnyen karcolódik! Ha el akarod kerülni a bosszúsággal járó karcokat, akkor mikroszálas törlőkendőt használsz ilyen felületen. Nem papírtörlőt, nem rongyot, dörzsi szivacsot meg pláne nem.
Bár fogalmam sincs, hogy egyesek miért választanak konyhabútornak fényes felületűt…
De itt nem állunk meg! Tegyük fel, nem fényes felületről van szó. Nézzük mi van, ha szinte levakarhatatlan a zsíros szennyeződés a konyhabútorról?
Bizonyára neked is van kellemetlen tapasztalatod a bolti zsíroldókkal. Ezekkel két baj lehet: megkezdi a bútor felső rétegét, ami akár lakk, akár más festék. Csúnya lesz a felület a kezelés után. A másik probléma, hogy az egészségre is káros lehet, ha nem megfelelően használod. Allergiások, érzékeny bőrűek kellő elővigyázatossággal használják az ilyen erősen maró szereket!
De ez amúgy is rajta van a dobozokon.
Nem titok többé: ezek a sikeres konyhabútor tisztítási praktikák, házilag készített szerekkel
Mit lehet akkor tenni? Szerintem a legjobb megoldás a konyhabútor tisztítás házilag készített szerekkel.
- Az egyik ilyen a mosószódás víz. A mosószóda () egy foszfátmentes, a természetben is előforduló, környezetbarát tisztítószer és mosószer. Drogériákban, szupermarketekben, bio boltokban kapható. Meleg vízben feloldva remekül oldja a zsírt és szépen tisztít.
- Manapság mindenki folyékony szappant használ, de ha van hagyományos szappanod odahaza, azzal is sikeres lehetsz. Langyos vízbe mártott szivaccsal töröld át a szennyezett felületet, majd a szivacsot dörzsöld a szappanhoz (vagy tegyél egy keveset rá a folyékony típusból). Ha elég szappanos a szivacs, dörzsöld át vele a konyhabútort, majd tiszta langyos vizes szivaccsal töröld át.
- Az ecetes vízről szinte mindenki tudja, hogy csodákra képes a takarítás során. Ezzel áttörölve a konyhabútort biztos lehetsz abban, hogy leszedi a zsíros szennyeződést.
- Ha nagyon makacs a szennyeződés és semmi nem segít, akkor jöhet a szódabikarbóna. Langyos vízbe mártott kendővel töröld át a felületet. Egy használt fogkefét (ezért sem dobom ki soha a használt fogkefét. Ilyenkor is jól jöhet) vizezz be, majd mártsd bele a szódabikarbónába és dörzsöld át vele óvatosan a makacs szennyeződést. Tuti, hogy megtisztítja a konyhabútort.
Nem győzöm eléggé hangsúlyozni: akár házilag készített szerrel, akár bolti vegyszerrel takarítasz, óvatosan bánj mindkettővel! Nehogy kárt tegyél a bútorban!
Kicsit hosszúra sikeredett a konyhabútor tisztításról szóló praktikák összefoglalása. Ám ez sem lehet tökéletes, hiszen neked és neki is vannak olyan ötletei, melyek talán még jobbak is, mint az én ötleteim. Ha ez így van, kérlek írd meg hozzászólásban!
Egy tipp a végére, ha szódabikarbónát használsz a takarításhoz: ne a zacskós kiszerelésű, pár dekás kiszerelésben vásárold meg! Kapható nagyobb, akár fél-, egy kilós kiszerelésben is! Így írd be a keresőbe: „szódabikarbóna 1kg„. A nagyobb kiszerelés jobban megéri, ezzel a tippel tehát spórolsz is.
Ha tetszett az írásom, kérlek oszd meg a közösségi oldaladon, had ismerjék meg a barátaid is!