Most egy percre képzeld el, hogy a kedvenc focicsapatod meccsén vagy és jobbnál jobb helyzeteket alakítanak ki a csatárok. Szinte oda sem figyelsz és nyúlsz a zacskóba, hogy pirított szotyit a szádba tedd. Egyiket a másik után. Míg valami hihetetlenül kellemetlen keserű ízt nem érzel a szádban… Tudod hogy kerüld el ezt az érzést? Készítsd el a szotyit házilag!
Gondolom mindenki tisztában van azzal, hogy mi az a szotyi, vagy más néven szotyola: napraforgó mag. Nem csak az emberek fogyasztják, a madaraknak is az egyik kedvenc elesége.
Tudod mi a bajom a bolti szotyival? Az, hogy nagyon változó a minősége. Van amikor finom, roppanós a héja és éppen az én ízlésemnek megfelelően, éppen csak hogy sós. Máskor teljesen sótalan, a zacskó alján ott az összegyűlt só, ami sehogy sem tapadt meg a szotyolán…
Ha olyan szotyit szeretnél, amilyen a Te szád íze szerint való, akkor készítsd el!
Sós szotyi pirítása házilag
Sosem tudod meg mennyivel finomabb a házilag előállított szotyola mint a bolti, ha nem készítesz magadnak. Ehhez csak csíkos nyers szotyira, egy kevés sóra, vízre és egy serpenyőre lesz szükséged. (A sima fekete szotyit én nem szeretem…)
Hogy minek a víz? Megpróbálhatod a napraforgómagot simán a sóval összepirítani. Tapasztalatból mondom: nem fog sikerülni. A szotyi ugyan meg fog pirulni, de nem lesz sós íze, a héj ne fogja felvenni a sót.
Így készítsd a pirított szotyit odahaza
- Válogasd át a nyers napraforgómagot, hogy csak egészséges szemek kerüljenek bele. Nincs mindenkinek napraforgó a kertjében, de a piacokon általában lehet kapni nyers szotyolát.
- Keverd el a sót a vízben – és most jön a kérdés: igen, de mennyit? Én egy dl vízhez egy púpozott teáskanál sót tettem. Neked lehet hogy ez sós, vagy sótlan. Ki kell tapasztalnod a megfelelő arányt, anélkül nem megy.
- A víz legyen meleg, vagy legalább langyos, hogy a só el tudjon hamar olvadni benne.
- Kezd el melegíteni a serpenyőt és öntsd bele a magokat. Keverd vagy rázogasd, ne hagyd magára! (Kezdő szotyi pörkölők hibája: alá öntik a só-víz keveréket a szotyolának. Te ne így csináld, elmondom hogyan sózd a szotyit:)
- Én pirítás közben locsolgatva sózom a szotyolát. Keress erre egy alkalmas eszközt, nekem az a műanyag seprű vált be, amivel a tojásfehérjét kenem a sütemények tetejére. Ha van spriccelő flakonod, azzal is spriccelheted a sós lét a szotyira.
- Addig pirítsd, amíg nem kezd el a szotyi héján a fehér csík sárgulni. Ekkor már ne locsolgasd, csak pirítsd tovább, hogy rendesen kiszáradjon. Közben kóstolhatod is, az a biztos!
A szotyival kapcsolatban gyakran felmerült kérdések
Lehet hízni a szotyitól?
Kis mértékben fogyasztva nem, sőt, akár hasznos is lehet, mivel magas zsiradék tartalma elveszi az étvágyat. Ugyan ezen okból viszont nem ajánlott a mérték nélküli fogyasztása, mert lehet a szotyitól hízni!
Hogy van a szotyi angolul?
sunflower seeds
Kell zsiradék a szotyi pirításához?
Nem kell és általában elmondható ez az olajos magvak pirításáról: a magokban lévő zsiradék miatt nem fognak leégni pirítás közben, de kevergetni/rázogatni azért kell őket.
Két jó tanács a végére
- Egyszerre ne készíts nagy mennyiséget, mert gond lehet a tárolással.
- Ha só nélküli szotyit szeretnél, akkor hagyd el a sót, de vízzel néha locsold meg pirítás közben!
Források
Itt megnézheted, mennyire hizlal a szotyi, további angol szavakat kereshetsz a dictzone.com segítségével.
Azt gondolom mindent elmondtam, hogy mit érdemes figyelembe venni, amikor házilag pirítod a szotyit, és megválaszoltam a vele kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket. Ha tetszett az írásom, kérlek oszd meg a barátaiddal a közösségi oldaladon!