Hadd tegyek fel egy egyszerű kérdést? Milyen zsemlemorzsát használtál legutóbb a konyhádban? Sajnos a legtöbb háziasszony bolti morzsával főz, lemondva ezzel a házilag készített zsemlemorzsa finom ízéről.
Pedig a zsemlemorzsa házilag pofon egyszerűen elkészíthető, és még spórolsz is vele! (Hiszen nem dobod a kukába a megszáradt pékárut)
Korábban beszéltem arról, hogy mit használj zsemlemorzsa helyett, most elmondom azt is, mit használj a bolti morzsa helyett.
Tudod, hogy a zsemlemorzsa készítést is el lehet szúrni? De Te nem fogod, ha betartasz néhány egyszerű szabályt.
Kezdjünk is neki, további fölösleges körök helyett jöjjenek a tippek!
Zsemlemorzsa készítése házilag
Sosem tudod meg mennyivel finomabb a házilag előállított prézlivel készített étel, ha mindig csak a bolti zsemlemorzsát használod.
Azonban nem mindegy, hogyan csinálod!
Én például, amíg a kenyér héját nem vágtam le, addig gyakran előfordult, hogy a rántott húson egy-egy morzsadarab megfeketedett, azaz megégett. Utólag belegondolva ez logikus is, hiszen a kenyér héja már eleve jobban megsült, mint a belseje!
Ahogy minden ételnél, itt is az alapanyag minősége a legfontosabb, zsemlemorzsa készíthető vizes zsemléből, kenyérből, kifliből. Én az utóbbit szeretem az íze miatt és azért, mert könnyű lereszelni, ha megszáradt. De nem dobom ki a töltött zsemle kalapját sem, abból is kitűnő prézli készíthető!
Ha nem tartod frissen a kenyeret, akkor pillanatok alatt semmi másra nem lesz jó, csak morzsának…
A magos péksüteményeket, kenyeret kerüld, a magok megéghetnek a paníron!
Az alapanyagot szárítsd ki alaposan. Ha fel akarod gyorsítani a szárítást, akkor tedd a sütőbe egy fél órára. A hőmérsékletet ne állítsd be többre, mint 100 fokra.
Spórolhatsz, ha nem külön melegíted a sütőt, hanem az ott készített valamilyen étel kivétele után gyorsan beteszed a morzsa alapanyagokat a még meleg sütőbe.
A kenyér héját vágd le! Már mondtam miért.
Ha kisebb darabokra tépkeded (vágod) a kenyeret, péksüteményt, akkor hamarabb kiszárad.
Én nem szoktam darabolni, mivel száradás után reszelővel készítem el a prézlit. Van aki darálja, ahhoz viszont kifejezetten jó, ha apróbb darabokban van az alapanyag.
A darálás előtt érdemes még jobban összetörni a megszáradt darabokat. Terítsd ki egy gyúró deszkára (vagy egy tiszta ruhára) és sodrófával „gyúrd át”, hogy a nagyobb darabok összetörjenek.
A daráláshoz használhatsz régi diódarálót, vagy robotgépet, vagy amilyen eszközöd éppen van.
Akár reszeled, akár darálod a prézlit, nem fogsz olyan egyméretű, homogén morzsát kapni, mint a bolti. De ez nem baj, sőt! Sokkal finomabbak lesznek ezekkel a különböző méretű morzsákkal készített ételek, majd meglátod.
Ha kíváncsi vagy, mennyi zsemlemorzsát készítettél, de nem akarod előbányászni a konyhai mérleget, adok egy kis segítséget a konyhai mértékegység átváltásához:
Így tárold a házi panírmorzsát
Végül egy jó tanács arra vonatkozóan, hogyan tartható el sokáig a magad készítette zsemlemorzsa.
Az első dolog, amit az eltarthatóságnál figyelembe kell enni, hogy valóban száraz alapanyagból készítsd. Ha marad a pékáruban puha rész, az azt jelenti, hogy nincs kiszáradva, így könnyen megpenészedhet a morzsa.
A másik fontos dolog, hogy légmentesen kell tárolni a kész prézlit, nem elég egy papírzacskóba önteni. A legjobb, ha egy befőttes üvegben, vagy jól zárható műanyag dobozban tárolod, így sokáig eláll.
Egy érdekesség: figyeld meg sütéskor az olaj sem habzik annyira, ha a rántott húshoz használt zsemlemorzsa házilag készül.
És egy tipp a diétázóknak: készítheted teljes kiőrlésű kenyérből, zsemléből vagy kifliből a zsemlemorzsát odahaza. Ki tiltja meg?
Én mindent elmondtam, hogy mit érdemes figyelembe venni, amikor házilag készíted a zsemlemorzsát. Te döntesz. Alkalmazod otthon ezt a konyhai praktikát és spórolva készítesz finomabb ételeket, vagy továbbra is veszed a bolti morzsát.