Te tudod mit használj zsemlemorzsa helyett, ha meguntad a hagyományos panírozást? Vagy csak kipróbálnál valami mást, eltérnél a megszokott ízektől? Ha végig olvasod ezt a tippcsokrot, akkor kaphatsz pár kipróbált, használható ötletet.
Biztosan agyadra mennek már az olyan tanácsok, hogy „zsemlemorzsa helyett használj teljes kiőrlésű zsemlemorzsát”!
Mert mi a különbség? Maximum az, hogy így fogyókúrás panírt kapsz, de az érzés ugyan az marad.
A zsemlemorzsa házilag száraz (vagy szárított) zsemléből, vagy kifliből készül. Esetleg kenyérből. Amit a kereskedelemben zsemlemorzsa vagy panírmorzsa néven kapsz miből van? Fogalmunk sincs…
Ha az alábbi alapanyagokat használod a panírozáshoz, talán örökre elfelejted majd a zsemlemorzsát. Vagy csak viszel egy kis változatosságot az olyan ételeidbe, mint mondjuk a rántott hús.
Itt az ideje, hogy a konkrét megoldásról beszéljek, de előbb tisztázzuk: zsemlemorzsa, panírmorzsa, prézli – ez nálam mind ugyan azt jelenti!
Zsemlemorzsa helyett a legjobb a zabpehely vagy a zabkorpa
Figyelj, mert most jön a lényeg!
Sokféle növényi alapanyag használható a zsemlemorzsa helyett, de a legjobb megoldás kétség kívül a zabpehely, vagy a zabkorpa.
Nyilván a zabpehely durvább, nagyobb szemű, hiszen azt a mag durva őrlésével, esetleg aprításával készítik. A zabkorpa jobban őrölt, lisztesebb érzetű. Én mindkettőt többféle módon is felhasználom az étkezések során.
A legegyszerűbb felhasználásuk, ha kását főzöl belőlük. Nekem bevált, hogy 2 dl tejben, kevés cukorral, egy-két evőkanál zabpelyhet (korpát) forrásig főzök. Ha kihűlt akár desszertként is fogyasztható!
Bocs az elkalandozásért!
Szóval zsemlemorzsa helyett bundázáshoz én a zab készítményeket javasolom. Ez bevált a rántott hús, fasírt vagy a rántott cukkini esetén is.
És még egészséges is!
Közismert, hogy sokféle diétás étel alapanyaga a zabpehely és a zabkorpa. Sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz és magas a rosttartalma is.
Én azt figyeltem meg, hogy a zabpehellyel panírozott húsnak mintha kicsit dió íze is lenne. Ez nem tudom mitől van, de imádom!
Természetesen más gabonapelyheket is kipróbálhatsz a zsemlemorzsa helyett. Vannak akik a lenmagpehelyre, vagy a kukorica pehelyre teszik inkább a voksot. Én maradok a zabnál…
Kivéve, ha nincs otthon, de erre is van megoldás: panírozz zsemlemorzsa és zabpehely nélkül:
Ha nincs otthon zsemlemorzsa…
Akkor egyszerűen hagyd ki a panírozás menetéből a zsemlemorzsába megforgatást.
Hempergesd lisztbe, majd tojásba a hússzeleteket, ezután egyből a forró olajba tedd és süsd ki. Ezt a Párizsi szelet receptje.
Az is egy jó megoldás, ha tejből, lisztből és tojásból sűrű palacsinta tésztát*** keversz, abba mártod bele a húst, majd kisütöd. Panírozás palacsinta tésztában – isteni lesz a végeredmény!
3 tipp a végére: ezeket is kipróbálhatod, ha nincs prézli odahaza
A gabonapelyheken túl mivel lehet még helyettesíteni a zsemlemorzsát? Több ötletem is van erre.
Az egyik a chips. Ennél viszont figyelni kell, hogy maximum sós ízesítésű legyen, mert a többi nem alkalmas a zsemlemorzsa helyettesítésére. Összetöröd, morzsolod kis darabokra és már mehet is a panírba.
A másik a kétszersült, ami nem sokban különbözik a kenyértől, tehát nem is igazi tipp, de ha csak ez van odahaza, akkor házilag készíthetsz belőle morzsát. Ledarálod (én inkább reszelem) és kész.
A harmadik tippem a sós aprósütemény. Lehet ropi, perec, keksz vagy bármi, ami otthon található. Töröd, reszeled mindegy. A lényeg, hogy apró legyen, mint a morzsa.
Összefoglalva: így lesz leleményes a panírozás. Zsemlemorzsa helyett sokféle alapanyagot használhatsz, nekem eddig ezek váltak be.
Ha tetszett az írásom, oszd meg a közösségi oldaladon! Hadd ismerjék meg a barátaid is!